O výhodách zděných domů

O výhodách zděných domů nemusíme moc dlouho přemýšlet, jistě mnohé z nich napadnou i vás.

Pevnost a stabilita konstrukce

Domy typu dřevostaveb jsou samy o sobě dostatečně pevné, ale pokud se v krajině objeví silnější poryvy větru, mohou statiku objektu narušit. Přece jen je zdivo pevnější a stabilnější a málokdy se stává, že by zděné domy strhla vichřice přímo od základů. Některé z nich dokonce odolávají i tornádu, a to už je opravdu silný kalibr. Tornádo u mnoha zděných domů poškodí nebo odnese střechu i s krovy, ale zdivo obvykle zůstane poškozené jen minimálně. Samozřejmě že v extrémních případech se zbortí i část zdiva, ale nesmíme zabíhat do takovýchto extrémů a spíše počítat s jevy obvyklými, což je právě silný nárazový vítr a vichřice. Dřevostavby by v takovém případě dopadly mnohem hůře.

zděný dům

Požár

Největším strašákem všech dřevostaveb je požár. A někdy stačí docela málo – uhlíky z hořícího krbu nebo vzplanutí oleje na pánvi v kuchyni nebo závada na elektroinstalaci. V případě požáru zděných domů enerdomy.cz lze mnohdy zasáhnout ještě včas, a pokud se nepodaří zachránit střechu, zdivo požáru odolá, ale u dřevostaveb je to katastrofa. Samotné zdivo je navíc nehořlavé a to samo o sobě usnadňuje proces hašení ohně.

dřevěný model domu

Zateplení

Zděné domy lze velmi dobře zateplit a snížit pak výdaje za vytápění. Toto je samozřejmě možné i u dřevostaveb, ale některé zděné domy mají ještě jednu výhodu – u některých starých domů, např. z opukového kamene, se můžete setkat s vnitřní vzduchovou mezerou mezi vnější a vnitřní stranou zdiva, která je perfektní izolační vrstvou proti úniku tepla z domu, i proti průniku letních extrémních teplot dovnitř. Dnes se toto řešení realizuje např. pomocí speciálních betonových tvárnic s tzv. vzduchovými alveolami, které jednak tepelně izolují, a zároveň snižují průnik hluku zvenčí dovnitř objektu.