Připravte naše ptactvo na tuhou zimu – uložte si krmné směsi do zip sáčků

Jaká bude letos zima, mrazivá nebo teplá? Každopádně vám, lidem, kteří se doma v teple zachumlají do peřin, to může být jedno, ale co ptáci? Budou mít dostatek potravy? Budou si ji moci opatřit ještě před tím, než udeří mrazy? A budou mít možnost zobat i tehdy, kdy krajinu zasype sníh? Tyto otázky byste si měli klást i vy, my si je klademe a chystáme na zimu pro ptactvo dostatek krmiva.

Krmit ptactvo lze buď krmnou směsí pro divoce žijící ptáky, anebo slunečnicovými semeny, která jsou dostatečně vydatnou zásobou proteinů, sacharidů i tuku. Ideální je pořídit jim obojí, a tyto zásoby doplnit kvalitními lojovými koulemi. Slovo „kvalitní“ je zde zcela namístě, musíte totiž sledovat čistě přírodní složení výrobků, aby nešlo o chemický koktejl, který ptákům spíše ublíží.

krmítko pro ptáky

Krmivo si na zimu rozdělte do dílčích částí

Krmiva pro ptactvo je výhodné kupovat ve velkém balení, např. ideální je dvacetikilový pytel krmné směsi a desetikilový pytel slunečnice, v závislosti na velikosti vašeho krmítka. Výhodou je, že vám nezkrmená směs vydrží i do příští zimní sezóny, anebo s ní můžete ptáky krmit po celý rok, protože ptákům v přírodě ubývá přirozené potravy díky příliš intenzivní jednostranné zemědělské výrobě (pěstování technické řepky ve velkém apod.)

krmivo pro ptactvo

Jakmile máte nakoupené velké balení krmiv, je rozumné z pytlů odsypat do menších, praktičtějších sáčků, nejlépe do zip sáčků s uzavíracím jezdcem. Připravíte si tak krmivo předem na celou sezónu, do sáčků je vidět, protože jsou transparentní, takže máte přehled, co se v nich nachází, a nemusíte se pak nosit s těžkým pytlem sem a tam. Sáčky uložíte např. v kuchyni nebo kdekoli jinde, kde je pokojová teplota, a nejlepší je sáčky umístit mimo dosah slunečního světla. Krmiva by neměla být vystavena v průběhu dlouhodobého skladování mrazu a také vyšší vlhkosti nebo vodě, což snadno zajistíte právě sáčkem na zip, který uvnitř obsah hermeticky uzavře a chrání jej před vnějšími vlivy.